Kategorie

Newsletter

status.asp?id=39973839&styl=1&source=wid Zadaj pytanie on-line
Napisz do nas... Wyślij

KONTAKT

501 730 954 e-mail: biuro@lumines.com.pl

 

          Diody LED mogą śmiało stawać do walki z żarówkami i lampami fluorescencyjnymi w całej branży oświetleniowej. W ciągu ostatnich kilku lat jakość diod LED ma cały czas tendencję wzrostową i rozwojową, a wprowadzenie zaawansowanej optyki do diod LED umożliwiło podniesienie efektywności (dowolnie mozemy kształtowac wiązkę światła) całego systemu świetlnego.Technologia ta stała się źródłem nowej generacji źródeł światła w połaczeniu z nieograniczoną kreatywnościa projektantów daje wspaniałe efekty oświetleniowe i iluminacyjne.Historia diody LED:           Diodą LED ( Light Emitting Diode - dioda emitująca światło). W przypadku diod, otrzymanie światła związane jest ze zjawiskiem elektroluminescencji, które zostało odkryte na początku XX wieku. Diody LED należą do IV generacji źródeł światła. Światło powstaje w wyniku przyłożenia do diody stałego napięcia i przepływu przez nią prądu elektrycznego. Na początku lat 60-tych XX wieku rozpoczęto produkcję pierwszych diod LED. Obecnie technologia LED należy do najbardziej zaawansowanych i wciąż najszybciej rozwijających się.Zalety i atuty oświetlenia LED:

 

  • Technologia LED jest obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła, co przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym stoi - przykładamy się do spowolnienia efektu cieplarnianego co w dzisiajeszych czasach jest naprawdę ważne.

 

  • Źródła światła LED świecą kilkadziesiąt tysięcy godzin. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około kilkuset, a świetlówek energooszczędnych oraz halogenów, około kilka tysięcy godzin. Markowe diody mają żywotność na poziomie 30-50 tysięcy godzin. Większość dobrych producentów podaje więc żywotność jako czas świecenia, po którym dioda straci 30% swojej jasności. Po 30-35 tyś godzin świecenia dioda będzie nadal świeciła lecz troszeczkę słabiej ale nie zgaśnie całkowicie, co daje nam jeszcze duzo czasu  na zakup i ewentualeną zmianę  źródeł światła.

 

  • Żródła światła LED nie wymagają specjalnych procedur utylizacyjnych, gdyż w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych nie zawierają metali ciężkich takich jak rtęć, ani innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego.

 

  • Zwykłe żarówki dostarczają, zaledwie 5% energii elektrycznej, która jest przekształcana w światło, reszta energi czyli 95% zamieniana jest w energię cieplną i tu mamy stratę. Dioda LED przekształca 60% energii w światło, jest więc znacznie bardziej wydajna i co za tym stoi bardziej energooszczędna. Stosując oświetlenie LED nasze rachunki za enegrię elektryczną bedą zdecydowanie niższe. Już po miesiącu widać różnicę na rachunku. Zamieniając oświetlenia halogenowe, tak powszechnie stosowane, na oświetlenie LED zyskujemy ok. 7 do 10 razy, zmniejszenie kosztów pobranej energii. Przy dużej liczbie halogenów zużycie możemy zmniejszyć o nawet kilka lub kilkadziesiąt kilowatów co pozwoli na spore oszczędności. Dotyczy to hoteli, restauracji i innych firm dysponujących dużymi powierzchniami wewnątrz budynków oraz zewnętrznym oświetleniem doświetlającym i dekoracyjnym.

 

  • Diody LED są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy, co daje dość spore możliwości montażu w miejscach do dzisiaj nie dostępnych dla tradycyjnego oświetlenia.

  • Jak wiadomo dioda LED nie lubi wysokich temepratur, w przeciwieństwie do niskich i bardzo niskich, które jej wcale nie przeszkadza, wiec potrzebne jest odpowiednie chłodzenie. Przy wyższej emisji ciepła, stosowane są specjalne radiatory, lub wiatraki cichego chłodzenia.

 

  • Światło emitowane przez oprawy LED jest bezpieczne dla oczu i zdrowia, nie męczą wzroku, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła (tzw. efekt stroboskopowy bardzo niebezpieczny w miejscach gdzie stosowane są np. narzędzi-maszyny z elementami szybko wirującymi).

 

  • Dioda LED może świecić w różnym kolorze bez konieczności stosowania różnego rodzaju filtrów, przysłon itp. Światło oraz barwa i jej intensywność jest nie do uzyskania innymi sposobami wyżej wymienionymi.

  •  Każda zwykła czy energooszczędna żarówka w momencie włączenia pobiera znacznie większą moc niż jej nominalna. Zimny żarnik dopóki się nie rozgrzeje pobiera dużo większy prąd. Częste włączanie żarówek w tym przypadku zwiększa zużycie prądu oraz diametralnie skraca żywotność żarówki. Diody nie posiadają tej dolegliwości i dodatkowo zaraz po włączeniu świecą od razu 100% światłem (żródło światła LED nie rozpala się).


 

 

Najważniejsze z zalet:

- odporność na wszelkie wibracje i uderzenia,
- długa żywotność,

- światło białe o regulowanej temperaturze barwowej,
- brak promieniowania IR i UV,

- wysoka energooszczędność,

- szeroki zakres temperatur pracy,
- małe rozmiary,
- ściśle określone światło (wiązka),
- są bezpieczne dla środowiska naturalnego, brak rtęci (Hg), 
- bezpieczne napięcie zasilające (przeważnie 12V),
- prostota sterowania i kontroli,Dzięki zaletom diody LED coraz bardziej i śmielej bodbijają rynki oświetlenia:


- ulicznego,
- sygnalizacyjnego,

- ostrzegawczego,
- samochodowego,
- dekoracyjnego

- akcentującego,
- reklamowego,
- awaryjnego,
- przenośnego,
- architektonicznego,
- estradowego,

- ogólnego,

i wielu innych.

 

 

           W dziedzinie oświetlenia liczy się doskonałe światło, ale też zużycie energii, wysoka żywotność żarówki/lampy/oprawy i wytrzymałość w trudnych warunkach atmosferycznych oraz trudnych warunkach pracy. Żródła światła LED nie emitują szkodliwego dla ludzi, światła ultrafioletowego, światło to nie pulsuje (nie ma efektu „stroboskopowego”) co jest ważne w specyficznych miejscach pracy. Zastosowanie źródeł światła LED, pozwala na dużą regulację barwy (temperatury) świecenia, co znacznie poprawia komfort pracy. Wszystkie wyżej wymienione cechy i zalety oświetlenia przy użyciu źródeł światła LED zapewniają nowy lepszy standard życia i pracy. Za jego pomocą możemy wyeliminować migające i uciążliwe świetlówki, często palące się świetlówki kompaktowe. Dziś najlepsze białe diody są ponad dziesięciokrotnie wydajniejsze niż standardowe żarówki czy powszechnie stosowane halogeny. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas prawdziwa rewolucja w technice oświetleniowej, jeszcze bardziej oszczędna i ekologiczna. 

 

Źródło pośrednie - Wikipedia.